TERIER SZKOCKI
TERIER SZKOCKI
Charakter
Szkot bardzo przywiązuje się do swojego pana, jest lojalny i wierny. Raczej nie nadaje się na towarzysza małych dzieci, ale dobrze dogaduje się ze starszymi pociechami. Jest przyjaźnie nastawiony do ludzi, choć bywa nieufny wobec nieznajomych. Czujność i dobrze rozwinięty zmysł obserwacji czynią z niego niezłego, mało hałaśliwego stróża. Potrafi przystosować się do każdych warunków, choć jak wszystkie czworonogi nie przepada za częstymi zmianami.
Jego stosunki z pobratymcami z reguły układają się poprawnie, dopóki nie zostanie przez któregoś zaatakowany. Nie zawaha się wtedy użyć zębów nawet wobec znacznie większego od siebie przeciwnika. W stosunku do zwierząt, z którymi mieszka, jest tolerancyjny. Zaakceptuje kota, królika czy fretkę, jeśli pokażemy mu, że są one nowymi członkami rodziny. Na spacerach jednak chętnie pogoni za kotem albo wiewiórką, dlatego w ruchliwych miejscach lepiej go nie spuszczać ze smyczy.
Mój psiak polubił się z jedną przedstawicielką tej rasy(z Abi).
Wady i zalety
Wady
- pamiętliwy
- uparty
- nie lubi upałów
- bywa zadziorny wobec innych psów
Zalety
- oddany i wierny swojemu panu
- nie wymaga długich spacerów
- nadaje się do mieszkania w bloku
- nie linieje, jeśli jest prawidłowo pielęgnowany
- czujny, ale mało hałaśliwy
- dogada się ze starszymi dziećmi
- Teraz wzorzec <3
Wzorzec
Terier szkocki – grupa III FCI, sekcja 2, nr wzorca 73
- Kraj pochodzenia: Wielka Brytania
- Wielkość: wysokość 24,4-28 cm w kłębie;
- Waga: 8,6-10,4 kg
- Szata: włos okrywowy szorstki, gęsty i twardy (druciany); podszerstek krótki, gęsty i miękki
- Maść: czarna, pszeniczna lub pręgowana w każdym z tych kolorów
- Dojrzałość: 1,5 roku – 2 lata
- Długość życia: 12-14 lat
- Odporność na warunki atmosferyczne: średnia
- Koszty utrzymania: 100 zł miesięcznie
- Cena psa z rodowodem: 1800 – 6000 zł
- Takie trochę brodacze😉
Zdrowie
Terier szkocki jest na ogół wytrzymały i odporny. Miewa skłonności do osteopatii czaszkowo-żuchwowej dotykającej zwierzęta w wieku 3-8 miesięcy. Schorzenie to polega na nienowotworowym, niezapalnym rozroście żuchwy, kości skroniowej i potylicznej. Zmiany zazwyczaj cofają się same, ale zdarza się też, że rokowanie jest mniej pomyślne.Sporadycznie może się przytrafić dziedziczna choroba neurologiczna – scotty cramp, która objawia się zaburzeniami motoryki i drżeniem mięśni kończyn (została już prawie wyeliminowana w polskich hodowlach terierów szkockich). Ciekawostką jest, że szukając na nią lekarstwa, wynaleziono i opatentowano popularny lek antydepresyjny prozac.Ciekawostki
Terier szkocki nazywany jest rasą prezydencką, ponieważ to ulubieniec głów różnych państw. Teriera szkockiego miał m.in. prezydent Lech Kaczyński i prezydent Stanów Zjednoczonych George W. Bush.Historia
Terier szkocki należy do grupy psów myśliwskich zwanych norowcami. Prawdopodobnie większość z nich pochodzi od dobrze znanego w dawnej Anglii pinczera wiejskiego o krótkim lub szorstkim włosie. Nazwa terier wywodzi się zapewne od łacińskiego „terra” – ziemia i określa sposób pracy tych czworonogów, które wykorzystywano głównie do polowania na zwierzynę w norach.
- Kraj pochodzenia: Wielka Brytania
Piękny pisak! Gdybyście poszukiwali sprawdzonego weterynarza to myślę, że spokojnie mogę polecić usługi weterynaryjne w Warszawie. To klinika weterynaryjna z bardzo dobrym zespołem. Zwierzaki mają tam świetną opiekę.
OdpowiedzUsuń